Murat Göğebakan: Keşke Allah için daha fazlasını yapabilseydim - Orhan Turan

Gazeteci Orhan Turan'ın kişisel sitesi

Salı, Eylül 11, 2018

Murat Göğebakan: Keşke Allah için daha fazlasını yapabilseydim

Murat Göğebakan'la yapılmış röportaj içeriği
Murat Göğebakan kimdir, Murat Göğebakan hayatı, Murat Göğebakan albümler...

Murat Gogebakan, Orhan Turan röportaji
Onunla röportajımızı yaparken, "Kanseri yendim" diyordu. 
Orhan TURAN - Murat Göğebakan. 1968 Adana'da doğdu. Yaralı, A Legend Of Anatolian Rock, Ayyüzlüm gibi albümler yayınladı. 31 Temmuz 2014'te kan kanserinden (Lösemi) hayatını kaybetti. Ancak o hala Türkiye’nin sevilen seslerinden biri… Bu röportajı, onun İstanbul'da “Home Office” olarak kullandığı evin bahçesinde Temmuz 2010’da yapmıştım. O söyleşimizde nasıl kanser olduğunu anlatmış, hayattan aldığı dersleri sıraladıktan sonra mücadeleyi nasıl kazandığını anlatmıştı. Ama ne yazık ki, kazandığını sandığı anda aslında hastalık onu ele geçiriyordu. Kansere 4 yıl direndikten sonra geride sesini kattığı şarkıları kaldı. Aralık 2010’da Yeni Şafak’ta küçük bölümü ancak yayınlanan söyleşinin daha önce hiçbir yerinde yayınlanmamış tam versiyonunu, aslına sadık kalarak ve sesli röportaj kaydıyla birlikte sizlerle paylaşıyorum....

MURAT GÖĞEBAKAN'IN HAYATI

"İyi ki Allah’ın tokadını yedim"
Albümleriyle milyonların gönlüne taht kuran sanatçı Murat Göğebakan, geçirdiği zor günler sonrasında kapılarını ilk kez açtı. Kaygılarımıza bir bakın, ne kadar boş ve gereksiz. Tövbe Allah’ım! Ben Cool değil, sana kul olmayı seçtim” diyen Göğebakan, “Geçen yıl (2009) hastanedeydim, bu yıl da ilaç kullanıyorum. İki yıldır oruç tutamadığım için çok üzgünüm” diyerek Ramazan orucunu tutamadığını söylüyor.
Kan Kanseri ile mücadeleyi kazanan (2010) ve son albümündeki parçaların tamamını hastane yatağında yazan Göğebakan, geçirdiği zorlu süreci, “Allah’ın tokadını yedim” diyerek özetliyor.

Murat Gogebakan hayatı
Murat Göğebakan

MURAT GÖĞEBAKAN'IN HASTLAĞI

−Murat Göğebakan hasta olduğunu ilk kez ne zaman öğrendi?

◼️ Murat Göğebakan: 1 Mayıs’ta hastanede öğrendim. Apandistim patladı sanıyordum. Apandisit değilsin dediler.  “Kan değerleriniz değişik” dediler.  Dolayısıyla bu şekilde ameliyat olamazsınız dediler. Apandisti tetikleyen kansermiş.

İlk kime söylediniz?

◼️ Murat Göğebakan: En son ben öğrendim. Herkes benden kaçıyordu. Bende doktoru çağırarak sordum. Doktorda Kan Kanseri (Lösemi) olduğumu söyledi. Bana kemoterapinin yanıt vermemesi halinde bir haftalık ömrüm kaldığını söyledi. Ben de doktora “eyvallah” dedim. Doktor rahatlığım karşısında şaşırmıştı. “Allah verdi Allah alır dedim doğmuşsam gideceğim” dedim.
◼️ Bu teşhis konduğunda ve daha sonra motivasyon anlamında ne yaptınız ?
Benim inancım var. Bu konuda radikalim. İtikadım sağlam. Ben konuda tarafım. Bunun için de çizgilerimi yıllar önce koymuşum. 

7 aylık süreç nasıl geçti?

◼️ Murat Göğebakan: Sabah 5’te başlıyordum. İşe gider gibi üstümü değiştiriyordum.  Öbür tarafa geçiyordum işlerimi yapıyordum. 50 beste yaptım. Her sabah namazımı kılar dua ederim.

Tedavi süreci nasıldı?

◼️ Murat Göğebakan: Hastanede kaldığım 7 ay içerisinde 7 günde 1 seansa giriyordum. Sonra diğer işlerimle uğraşıyordum. Öğle akşam bütün günümü teslimiyet içerisinde ancak yılmadan sürekli çalışarak değerlendiriyordum. Günde 10 saat gitar çalışıyordum.  Yaşadıklarımı yazdım. Çünkü ölüm vadisinden geçerken, diz kapaklarına kadar kan içindesin. Nasıl yazmazsın ki! Allah insana kaldıramayacağı yükü vermez. Ben yaşadıklarımın sadece küçük bir kısmını dışa vurdum. Anlatmadığım birçok şey var.

Niye anlatmadınız?

◼️ Murat Göğebakan: Yaşadıklarımı bir deftere yazdım. Onu da oğlum Bülent’e verdim. Vasiyetim gereği, ben öldüğümde o defteri kitap şeklinde yayınlamasını istedim. Yazdığım şiirler şarkılar, daha önce hiçbir yerde yayınlanmayanlara bu defterde yer verdim.

Yazmaya devam edecek misiniz?

◼️ Murat Göğebakan: Yazıldı bitti artık. 27 Kasım 2009 benim yeni doğum tarihim. (Hastaneden çıkış tarihi) Öncesi yok bu tarihin. Neye mal olursa olsun silmek her şeyi sildim. Biliyorum bazıları bardağın yarısını boş olarak görecek ama ben dolu diyorum. Ha çok mu acı çektim? Evet çektim. Ama bir defa ‘of’ demedim. Allah Eyüp sabrı versin. Hep namaz kılıyordum.

Hastanedeyken Umre yapacağınızı ve yardım amaçlı bir vakıf kuracağınızı duymuştum. Ne oldu?

◼️ Murat Göğebakan: Yardıma muhtaçlar için vakıf kurma hayalim vardı. Hastanedeyken de bunu yapmaya söz verdim. Şimdi Ramazan’da ihtiyaç sahiplerine sıcak çorba dağıtıyorum. Mesela ben köprüde su dağıtırım. Çünkü insanlara o saatte iftarını açarken ikramda bulunmak beni gerçekten mutlu ediyor. Müslümanlara sesleniyorum bir kere Hacca gitmiş iseler, bir kere Umre’ye gitmiş iseler ikinciye gitmesinler. İkinciye gideceklerine muhtaçlara şifa olsunlar. Rabbim onlara daha büyük sevaplar yazacaktır. Adını bilmediğim insanlar var. Gücüm yettiğince onlara her ay para göndermeye çalışıyorum. Hastanede yattığım süre içerisinde binlerce kişinin duasını aldığımı biliyordum. Biliyordum ki para hiçbir şeyi ifade etmiyor. Hadi para kurtarsın seni o zaman! Hadi ‘Laila’ (eğlence mekanı) kurtarsın seni bakalım!

Kan Kanseri olduktan sonra “Allahın tokadını yedim” dediniz. Kendinizde ne eksik buldunuz ki, bunu ‘tokat’ olarak değerlendirdiniz?

◼️ Murat Göğebakan: Evet Allah’ın tokadını yedim. Keşke daha önce çok daha fazlasını yapabilseydim. 100 insana daha sebep olsaydım. Keşke hep bugünkü gibi su dağıtsaydım, çorba ve ekmek verseydim insanlara…

Siz kanserle mücadele ederken vefasızlık gösteren oldu mu?

◼️ Murat Göğebakan: Hayır. Ben vefayı Allah’tan beklerim. İnsanlar göstermese de dert etmem. Vefa insanın hayrınadır. Yaparsa o kazanır, bende değil!

İnsan güçlü bir motivasyon nasıl sağlar?

◼️ Murat Göğebakan: Çok basit alacaksın kuranı okuyacaksın. En azından bir sayfa, en azından yarım sayfa. Olmadı mı birkaç satır. Ama yeter ki oku! Ondan sonra gerisi gelir bir şey yapmana gerek yok. Bak Allah ne diyor bir kulum hata yaptığında hemen yazmam. Sabah namazına kadar beklerim diyor. Ama iyi şeyler yapınca hemen yazıyor, Allah kulumun iyiliğini unutmadan hemen yazın diyor. Affetmek için bahane arıyor. Artık sende bir şey yapıp adım at. Yap ki sana gelsin. O sana gelmek için bahaneler arıyor.

Murat Göğebakan, Orhan Turan röportaji
Murat Göğebakan Röportaj 2010 Temmuz'da yapıldı.

MURAT GÖĞEBAKAN'IN SON ALBÜMÜ

En son Mayıs ayında bir albümünüz çıktı. Satışlar nasıl gidiyor. Kanserle mücadelenizden sonra ilk çalışmanı oldu bu albüm?

◼️ Murat Göğebakan: Her albüm iyi niyetlerle, güzel ümitlerle çıkar. Ben de öyle yaptım. Allah mahcup etmesin. Albümden maddi olarak hiçbir beklentim yok. Çok para kazanırım az para kazanırım. Ancak niyetim belli. Albümden gelecek tek kuruşu bile boşa harcamadan bir okul yaptıracağım. Yarına çıkmanın garantisi yok sen yürümeye başla gerisi gelir. Yani karınca su götürüyormuş. Karga ne yapıyorsun diye sorunca, karınca da ‘safım belli olsun’ demiş. Allah nasip ederse niyetim belli. Okul yaptıracağım. Yapamazsam da eyvallah... Ama tarafım önemli. Benim safım belli olsun.

Neye tarafsınız?

◼️ Murat Göğebakan: Daha önceki bir röportaj da bunu söylemiştim. Ama yine söylemek istiyorum. Ben Cool değil kul olmak istiyorum. Ben iyi bir kul olmak istiyorum ben ölüm vadisinden geçtim.  Ne gelecek ki arkandan seninle, hiçbir şey! Sadece ve sadece Allah için yaptıkların seninle gelebilir. Ben bu ülke insanının mutlu olmasını istiyorum. İnsanların huzurlu olmasını istiyorum. Mutluluk önce bizde… Biz azmedeceğiz, çalışacağız. Ancak bu yetmez. Sonra Allah’a sığınacağız. Sen eğer derman istersen rabbinden isteyeceksin. İste ki sana rabbin versin. Sen bittim desen, o sana yettim der. Senin bittim dediğin anda, o sana yettim diyor. Derdi veren dermanı da veriyor. Ben Allah’a kul olayım. Cool’luk (rahat, aldırmaz, dikkat çekmeye çalışan, soğukkanlı - şık) umurumda değil.
Murat Göğebakan Yaralı şarkısı klip/YOUTUBE. (2004). Söz: Ömer Faruk Güney Müzik: Mazlum Çimen Video: Youtube.
MURAT GÖĞEBAKAN KİMDİR: ÖĞRETİM GÖREVLİSİYKEN DERGÂH EĞİTİMİ ALDI: Murat Göğebakan, 1968 Adana doğumlu. 5 yaşına kadar Almanya'da yaşayan Göğebakan, ilk, orta ve lise öğrenimini yine Adana'da tamamladı. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi devlet konservatuarından mezun olduktan sonra Çukurova Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Göğebakan, kendi ifadesiyle aynı yıllarda dergah eğitimi de aldı.  Ben Sana Aşık Oldum adlı albümü ile 1997’de profesyonel müzik hayatına adım atan sanatçı, bu güne kadar 10 albüme imza attı. 2011 haziran ayında "Aşıklar Yolu", sanatçının son albümü oldu. 
MURAT GÖĞEBAKAN ALBÜMLERİ ESERLERİ: Ben Sana AşıkOldum (1997),  Sen Rahatına Bak (1998), TekSuçum Seni Sevmekmiş (1999),  Merhaba (2000),  NeredesinAyyüzlüm (2002), Yaralı (2004), Sana Olan Aşkım Şahit (2005), Sevgiliye (2007) 2009 Mayıs ayında amansız yakalandığı hastalığına direnerek Kasım ayında atlattı. Aşıklar Yolu (2011), Aşkın Gözyaşları (2012) albümü çıktı. 2013 geçirdiği amansız hastalıkla sabırla mücadele sürdü. 2014’te Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık görevinde iken "Uzun Adam" eserini besteledi, seslendirdi. 31 Temmuz 2014 Perşembe Sabah 08:45 de hayatını kaybetti. Cenaze töreni İstanbul'da yapıldıMezarı; Adana/Yüreğir - Buruk Mezarlığı'nda bulunuyor.
SESLİ RÖPORTAJ DİNLE: 

Bu konuyla ilgili yapılan aramalar: murat göğebakan, murat göğebakan kimdir, murat göğebakan hayatı, murat göğebakan albümler, şarkılar, murat göğebakan youtube, murat göğebakan sözleri, murat göğebakan ay yüzlüm, murat göğebakan dinle, murat göğebakan vurgunum, murat göğebakan lösemi aml, murat göğebakan eşi, murat göğebakan son hali, murat göğebakan hastalığı nüksetti, murat göğebakan kaç yaşında öldü, murat göğebakan ne zaman öldü, murat göğebakan hayatı, murat Göğebakan cenazesi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür ve hakaret içeren mesajlar silinecektir.